Kolik stojí internetové stránky?

5. 12. 2012

Již mnohokrát jsem se setkal s lidmi, kteří sice chtějí mít internetové stránky, ale nechtějí za ně platit. Zřejmě si říkají - proč mám platit, když některé služby nabízejí vytvoření stránek zdarma? Jak to tedy je, mají stránky opravdu takovou cenu, jakou za ně firmy platí? A proč jsou některé zdarma a jiné za miliony? Na tyto otázky je lehké odpovědět, ale zároveň na ně nelze odpovědět krátce.

Na úvod jen prozradím, že web může mít opravdu i milionovou hodnotu, někdy však stačí i web zadarmo. Dále se pokusím vysvětlit proč a kolik za web utratit v konkrétních případech. Situaci popíšu pro jednotlivé kategorie.

Weby zdarma

Je spoustu stránek, které vám umožní vytvořit si web zdarma i bez znalostí programování (doporučuji Google Pages). To je ideální řešení pro ty, kteří potřebují něco veřejně publikovat a nezáleží na formě (opensource projekty, jednoduché funsite apod.). Nevýhodou je, že za vás nikdo nic neudělá a tak i když se jeví zdarma, tak nejsou. Stojí vás čas.

Weby do pár tisíc

Varianta pořídit web do pár tisíc bývá z pravidla ta nejhorší. Zamysleme se totiž, kdo si za web nechá zaplatit od 1 500 Kč do 3 000 Kč a co za tuto cenu dostanete.

1. Začínající studenti

Je řada studentů, kteří se věnují internetovým stránkám a často nabízejí vytvoření webu „za hubičku" nebo úplně zdarma. Studenti povětšinou webu věnují dostatek času, který je ale neefektivně využit. Výsledkem jsou dlouhé dodací lhůty a špatný technický stav webu důsledkem neznalosti programátora.

2. Zloději

Další kategorii bych se nebál nazvat zloději. Jsou to lidé, které inzerují levné internetové stránky za pár tisíc a jediným jejich argumentem je cena. Stránkám nabízejícím web za ceny od 1500 Kč (mluvím o stránkách sloužících k prezentaci, nikoli microsite apod.) bych se být vámi vyhnul. Pokud bychom počítali náklady na práci 500 Kč/hod, je jasné, že si dotyčný nad vaším webem opravdu hlavu neláme.

Weby od pěti tisíc do desetitisíců

Částky od pěti tisíc do cca šedesáti tisíc jsou asi nejčastější sumou, jakou firmy do stránek investují. Je to proto, že takové částky většinou odpovídají vynaloženému času a znalostem tvůrce nebo tvůrců.

Projekty od sta tisíc výš

Jsou weby (především ve státní správě), které byly pořízeny za obrovské částky. Mají ale takovou hodnotu. Odpověď (asi očekávaná) je, že jak které a nelze situaci jednoduše okomentovat. Jsou prostě situace, kdy je třeba vyvinout rozsáhlou aplikaci s vysokou spolehlivostí a zde jsou částky na místě. Je ale smutné, že to často není případ právě zmiňovaných státních institucí, kde bývají projekty 2-5x nadhodnoceny.

Největší úskalí

Už jsem vám tedy přiblížil, kolik za web při jeho pořízení utratíte. V čem je ale velký problém? Že laik často nepozná, zda za 15 000 Kč nedostane stejně, jako od někoho za 3 000 Kč. Proto v nejbližší době napíšu pokračování o tom, na co si dát pozor a jak vybírat, komu tvorbu svěřit.

Komentáře

Mel 26. 6. 2019 23:21

Zajímavé. No ale pokud chcete kvalitní webovky, do tohohle neinvestujte. Je to zbytečná investice. Je opravdu lepší si někoho najmout. My měli https://seowolf.cz/tvorba-web-stranek/. Ono přecejnom ty stránky s Vámi zůstanou napořád.

Tomáš 18. 6. 2018 9:48

ahoj, sám teď dělám webové stránky pro známé, brouzdám po netu kolik by tak mohlo stát "přátelské vytvoření webu" a u tohoto článku se mě zalíbila přesně tahle část, kdy může člověk článek okomentovat .. už sem se díval různě na netu a nikde sem nenašel přehlednou a jednoduchou diskuzi, jako tahle .. je na to nějaký html kód, nebo mohl bych si to nějak "vypůjčit" ? :)

Elektron 6. 8. 2015 5:33

Carl114: To sice je pravda, ale čas jsou peníze. :-)

Carl114 http://tomaserlich.cz/ 18. 12. 2012 18:48

Pěkný článek. Jinak weby do tisícovky a podobné kraviny nedoporučuji. Na takové úrovni si web každý dovede vytvořit sám. Já považuji za nejlepší si s autorem promluvit. Pokud vám sám řekne třeba: jaké máte představy?...jak by stránka měla vypadat či nějaké jiné pro inspiraci...myslím, že takovému člověku se může věřit. Pak už vám jen řekne, že grafika bude za dva týdny hotová a můžeme poslat návrh na debatu... Pak už záleží na cenně.

Přidat příspěvek